Události a (ne)obyčejné příběhy

Monolit z Mrákotína

Muzeum Vysočiny Jihlava přeprava monolitu do PrahyKámen z Mrákotína na Jihlavsku už devadesát let zdobí nádvoří Pražského hradu. Vztyčen byl na paměť padlých a na památku vítězství jako Sloup svobody. Zakázku na zhotovení monolitu dostali v místním kamenolomu přímo od prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Číst více...

Busta prezidenta Masaryka v Jihlavě

Archiv Základní školy T. G. Masaryka Jihlava odhalení busty prezidenta 3. června 1934Před školou, která byla symbolicky věnovaná k 80. narozeninám prezidenta, byla 3. června 1934 slavnostně odhalena busta T. G. Masaryka, jejíž odlitek věnoval ministr školství a národní osvěty. Originál se nacházel v parlamentu, jehož autorem byl Jan Štursa, jeden ze zakladatelů českého moderního sochařství.

Číst více...

Socha Karla Havlíčka Borovského v Německém Brodě

Státní okresní archiv Havlíčkův Brod slavnostní odhalení sochy Karla Havlíčka BorovskéhoMnoho let se mluvilo o pořízení sochy Karla Havlíčka Borovského a o tom, kde ji umístit. Nakonec brodští dali na radu Josefa Gočára a Bohumila Kafky (autora sochy) a za její stanoviště zvolili park .Bronzový Havlíček ulitý z hlavní rakouských děl – jaká ironie a dobový symbol zároveň – byl slavnostně odhalen 14. září 1924. 

Číst více...

Odvoz busty císaře Karla, která nakonec v tehdejším Německém Brodě skončila v řece Sázavě

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod odvoz bustyV rámci euforie vyhlášení republiky byly po celé zemi strhávány insignie rakousko-uherské monarchie, v Brodě se to projevilo mimo jiné odvozem busty císaře, která stála před barákovou kolonií v místech dnešní psychiatrické nemocnice.

Číst více...

Odhalení Pomníku T. G. Masaryka v Německém Brodě – 1. října 1933

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod slavnostní odhalení sochy T. G. Masaryka 1. října 1933Socha prvního československého prezidenta byla pořízena ze sbírek místních školáků. Jejímu odhalení přihlíželo obrovské obecenstvo. Slavnostní průvod přešel most a blížil se k místu odhalení sochy T. G. Masaryka v parčíku u kostela sv. Kateřiny.

Číst více...

Německý Brod měl své divadlo

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod divadloNa dnešním Smetanově náměstí stávala sýpka, která byla v roce 1852 přebudována na divadlo. Sloužilo nejenom zdejším ochotníkům, ale hostovaly tady často i kočovné divadelní společnosti.

Číst více...

Náročný konec světové války nejen v Třebíči

Muzeum Vysočiny Třebíč, tábor lidu 1918Ke konci války narůstaly také problémy se zásobováním civilního obyvatelstva. Nakonec se situace vyhrotila natolik, že obyvatelé měst doslova kradli potraviny přímo z polí. Kde byly třeba zasazené brambory, tam bylo pravděpodobné, že se je lidé pokusí ukrást, aby měli vůbec něco k jídlu. Také proto byl závěr války ve znamení soustavných demonstrací.

Číst více...