Zámek Světlá nad Sázavou

Expozice historického evropského skla zapůjčeného z depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Kontakt

Zámecká 1
58291 Světlá nad Sázavou
region Havlíčkův Brod
49.667530, 15.407324Mapa
Období: léto

Sbírka obsahuje více než tisíc předmětů zejména z produkce českých sklářů i evropských skláren z období baroka až konce 19. století. Součástí této expozice je Muzeum Světelska, které seznámí návštěvníky s historií zámku a dobových řemesel.

Od roku 2020 je součástí expozice i výstava současného skla výtvarníků převážně z Vysočiny "Sklo mluví skrz staletí". Otevřena byla také výstava prací vzešlých ze všech ročníků Mezinárodního sympozia broušení skla, které pořádá tradičně světelská společnost Bohemia Machine. 

Nádvoří zámku zdobí originální plastika Pocta sklářům, na které se podíleli výtvarníci z Vysočiny i celé republiky. Tvoří ji více než stovka skleněných koulí, z nichž část je autorských děl od výtvarníků Exnara, Hory, Jabůrka, Janáka, Pačinka a dalších. Koncept plastiky vymyslel havlíčkobrodský výtvarník Jan Exnar. Vychází z toho, že každé skleněné dílo se rodí z vyfouknuté baňky. Každá jednotlivá koule plastiky tak reprezentuje jednu sklárnu, jednoho výtvarníka.

Další prohlídkový okruh nabízí expozici historických hodin, barokních obrazů a soch. Dětem i jejich rodičům jsou určeny zážitková expozice hraček Dětské království, pohádkový interaktivní okruh Na Sázavě či únikové hry na téma starořeckých bájí.

V infocentru zámku je instalována rozsáhlá prodejní galerie skla z celé Vysočiny.

Za vidění stojí upravený zámecký anglický park s kaskádou rybníků. Po prohlídce si můžete odpočinout v útulné kavárně nebo se ubytovat v luxusních zámeckých apartmá.

Ve Světlé nad Sázavou by turisté neměli minout ani středověké podzemí, židovský hřbitov, Turecký pavilon, kostel sv. Václava nebo galerii Na Půdě. Zajímavá je jistě i prohlídka některé z mnoha skláren.

Otevírací doba:

červen a září: sobota, neděle: 10:00 – 17:00
červenec a srpen: úterý – neděle: 10:00 – 17:00
mimo sezónu v pracovní dny na objednávku