Přírodní rezervace Stvořidla

Šest kilometrů od Světlé nad Sázavou se nachází přírodní rezervace Stvořidla. Řeku Sázavu tu nejčastěji vyhledávají právě vodáci.

Kontakt

Regionální pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy
Brněnská 39
59101 Žďár nad Sázavou 1
region Žďár nad Sázavou
49.666756, 15.332788Mapa

V hlubokém údolí nedaleko Světlé nad Sázavou vytvořilo koryto řeky Sázavy balvanovité řečiště. Řeka má zde prudký a vytváří četné peřeje. Stovky balvanů, které do oblých tvarů vymodelovaly dravé vody razící si cestu skalami, jsou roztroušeny nejen v řečišti, ale i po okolních stráních.

Z chráněných rostlin lze spatřit náprstník velkokvětý a oměj různobarvý, dále tu roste suchopýr úzkolistý, oměj pestrý nebo starček Fuchsův a skály jsou porostlé trávničkou obecnou nebo třezalkou rozprostřenou. V rezervaci žije například chráněný skorec vodní, rybky loví nejen ledňáček říční, ale i vydra říční, dále jsou tu některé druhy sov a dravců.

Lokálka přezdívaná Posázavský Pacifik tvoří neodmyslitelný doplněk romantiky této krajiny.

Ke vzniku Stvořidel se váže také pověst o zámožném a líném sedlákovi z Rejčkova. Ten se upsal čertu, aby za něj deset let oral pole. Když nadešel čas, sedlákova žena pokropila celé stavení svěcenou vodou. A tak čert naplnil pytel kameny, aby mu aspoň zničil pozemky. Když letěl nad řekou, zakokrhal kohout, takže mu docházel čas i síly, a proto usypávat z pytle balvany.

Foto: OKPPCR Kraje Vysočina

Vybavení

  • Rodiny s dětmi