Horácká galerie Nové Město na Moravě

V Horácké galerii, která sídlí na zámku v Novém Městě na Moravě, lze najít dokumentace děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění.

Kontakt

Vratislavovo nám. 1
59231 Nové Město na Moravě
region Žďár nad Sázavou
49.561573, 16.075541Mapa
Volné pokoje
Období: léto, zima

Na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě stojí bývalý renesanční zámek, kde sídlí od roku 1972 Horácká galerie. Původně renesanční zámek byl postaven těsně po polovině 16. století pravděpodobně ještě za vlády Pernštejnů a stavebně upraven po roce 1588 Vilémem Dubským z Třebomyslic. V roce 1643 ho vyplenili Švédové, záhy byl však obnoven. Při velkém požáru města v roce 1723 vyhořel, barokní úpravou v polovině 18. století vznikla přístavbou dalších budov nová čtyřkřídlá dispozice. Dnešní podoba zámku pochází z roku 1874, kdy byl upraven v novorenesančním slohu.

Sbírky Horácké galerie dokumentují díla nejvýznamnějších regionálních osobností. Soubory pozůstalostí J. Laudy, J. Mařatky nebo V. Makovského byly získány darem nebo z odkazu umělců. Součástí sbírkového fondu je kolekce hutního skla ze 60. a 70. let minulého století, pocházející z produkce sklárny ve Škrdlovicích u Žďáru nad Sázavou.

Stálé výstavy

  • Jan Štursa – zakladatel českého moderního sochařství
  • Obrazárna – Krajinomalba na Horácku – průřez tvorbou malířů nejen z Vysočiny
  • Vincenc Makovský – představitel meziválečné avantgardy
  • Zámecký kabinet – historie novoměstského zámku

Galerie má bezbariérový přístup po celé budově, včetně WC pro vozíčkáře.

Foto: OKPPCR Kraje Vysočina

Vybavení

  • Bezbariérový přístup

Otevírací doba:

celoročně
úterý - neděle: 9:00 - 17:00
Zavřeno ve dnech státních svátků.

 

Videogalerie