Pernštejnské ženy a Evropa

Termín: 2. 2. - 19. 5. 2024

Místo konání: Nové Město na Moravě

Putovní výstava, která vznikla pardubického muzea Pernštejnské ženy a Evropa obeznámí návštěvníky s mužskými protějšky slavného šlechtického rodu, jehož historie je spjata také s naším městem.

Kontakt
Vratislavovo náměstí 114,
592 31 Nové Město na Moravě


Ne náhodou zdobí socha Vratislava z Pernštejna kašnu na hlavním náměstí a v kameni nad vraty muzea je zubří hlava. Informace, dobová vyobrazení, artefakty , ale také věrné historické kostýmy si můžete ve výstavním sále muzea prohlédnout do 19. května.

Ve čtvrtek 1. února v 16 hodin výstavu uvede její hlavní autor docent Petr Marek, vedoucí Ústavu historických věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. K obsahu výstavy říká: „Poslední generace Pernštejnů byla skutečně evropským rodem s příbuzenstvem rozesetým od Pyrenejí, přes Itálii až po Prahu. Díky těmto vazbám se Pernštejnský palác v Praze stal významným ohniskem, odkud do českého prostoru pronikaly kulturní vlivy románského Středomoří. Šlo přitom nejen o tzv. vysokou kulturu, tedy literaturu, hudbu či výtvarné umění, ale i o záležitosti každodenního života, jako je gastronomie anebo móda. Až do daleké Itálie a Španělska se provdaly dívky poslední generace Pernštejnů. S rodinou zůstaly v kontaktu a zdaleka si nevyměňovaly jen dopisy. Do Čech díky nim putovaly exotické pochutiny a recepty, rodinné portréty, nejnovější móda a třeba i moderní humanistické písmo."
Výstava vznikla v roce 2020 spoluprací Východočeského muzea v Pardubicích a Univezity Pardubice a byla součástí připomínání 500 let renesance ve východních Čechách. Premiéru měla ve Štrasburku.

Součástí výstavy jsou repliky historických oděvů z 16. století, které vytvořila Martina Hřibová z Ústavu inženýrství polymerů Univerzity Tomáše Bati univerzity ve Zlíně. Návštěvníci uvidí šaty Pernštejnů, svrchní oděv královny Anny Habsburské zvaný galerilla, českou a německou variantu španělské módy či například tehdy módní obuv na vysoké platformě. „Předlohou pro korkovou obuv potaženou brokátem zvanou chapines byl artefakt, který se nachází v kolekci londýnského Victoria and Albert Museum. U tvorby svrchního španělského dvorského oděvu zvaného galerilla byl předlohou portrétu královny Anny z roku 1570," vysvětluje Martina Hřibová.

Nejen dětem je určena zážitková část výstavy. Vyzkouší zapeklitosti oblékání tehdejší módy, náročnost psaní dobovým písmem nebo výrobu parfému. Do vztahů mezi jednotlivými příslušníky rodu proniknou v aktivitě nazvané Pernštejnský salon.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/zahajeni-vystavy-pernstejnske-zeny-a-evropa-vernis