Huť Jakub Tasice

Sklářský skanzen v Tasicích se nachází na samém okraji Vysočiny nedaleko Ledče nad Sázavou. Známý je díky seriálu Synové a dcery Jakuba skláře.

Kontakt

49.759930, 15.252725Mapa

Poprvé byla sklárna v Tasicích na Havlíčkobrodsku spuštěna v roce 1796. Unikátní objekt sklárny předcházely už v 15. století sklářské pece, které zpracovávaly křemen z okolí a také palivové dříví z blízkých lesů. Huť několikrát změnila majitele, po druhé světové válce byla znárodněna až do revoluce, ale sklo z její produkce tím neztrácelo na svém věhlasu. Vyráběly se zde například výrobky, které byly dodávány do Vídně nebo nádherné lustry do Indie či vázy do prezidentského paláce v Mexiku. Po revoluci se také sklárna přejmenovala na Huť Jakub podle hlavního hrdiny televizního seriálu od Jaroslava Dietla Synové a dcery Jakuba skláře, který se tam natáčel v roce 1985. Definitivní ukončení výroby skla bylo v dubnu 2002 a památka chátrala. Soukromý vlastník z ní pak vytvořil skanzen.

Návštěvníci uvidí ve skanzenu historické budovy, které mají industriální charakter. Kromě prohlídky ukazující sklářský proces se lidé mohou těšit i na občasné ukázky výroby skla a mohou si i zakoupit výrobky od českých skláren a umělců.

Prostory sklárny jsou bezbariérové a pro vozíčkáře pohodlně přístupné.

Foto: OKPPCR Kraje Vysočina, sklarnatasice.cz