Jezuitský kostel sv. Ignáce z Loyoly Jihlava

Neodmyslitelnou součástí jihlavského Masarykova náměstí je tamní jezuitský kostel s přilehlou kolejí. Ještě v minulém století se v něm nacházel Přemyslovský krucifix.

Kontakt

Římskokatolická farnost U kostela svatého Jakuba, Jihlava
Masarykovo náměstí 110/64
58601 Jihlava 1
region Jihlava
63438666
49.396690, 15.591157Mapa
Volné pokoje
Období: léto

Jezuité přišli do dnešního krajského města Vysočiny v roce 1625. K tomu, aby se ve městě postavil kostel, vyčlenila městská rada třiadvacet měšťanských domů. Stavba od italského mistra Jacopa Brascha se protáhla na delší dobu a vyžadovala finanční dary.

První mše se v nově postaveném kostele konala roku 1689. Za dalších patnáct let bylo vyzdviženo celé průčelní křídlo, definitivní podobu ale dostal chrám až v roce 1725, kdy byly věže opatřeny barokními báněmi. Pýchou kostela byla ještě donedávna socha Ukřižovaného, takzvaný Přemyslovský kříž ze začátku 14. století, která je nyní umístěna v depozitáři Strahovského kláštera v Praze. Návštěvníky uchvátí rozměrná stropní freska z roku 1717, ilusivní oltář nebo štuková výzdoba. V kostele se uchovala gotická plastika ze 14. století s názvem Pieta. Průčelí chrámu zdobí plastiky světců.

Součástí komplexu je také jezuitská kolej postavená na přelomu 17. a 18. století a také budova bývalého gymnázia. Dnes je tam knihovna a také vstup do jihlavského podzemí. Kostel je přístupný pouze při mších.

Mše
  • úterý a čtvrtek: 18 hodin
  • neděle a svátky: 8.30 hodin

Foto: Krajský úřad Kraje Vysočina

Otevírací doba:

Aktuální rozpis bohoslužeb k dispozici zde: www.svjakub.cz

Videogalerie