Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

Havlíčkobrodskému Muzeu Vysočiny vévodí osobnost Karla Havlíčka Borovského, a to díky tomu, že sídlí v domě, kde bydlel.

Kontakt

Kraj Vysočina
Havlíčkovo náměstí 19
58001 Havlíčkův Brod 1
region Havlíčkův Brod
83607
49.607388, 15.578711Mapa
Volné pokoje
Období: léto, zima

Na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě stojí dům, kde žil novinář a spisovatel Karel Havlíček Borovský. Z původně renesančního domu se zachoval nárožní arkýř s věžičkou a malovaný strop v patře, zachovány jsou i gotické architektonické prvky. Dům vlastnila v letech 1832–1880 rodina Karla Havlíčka Borovského. Pod arkýřem je umístěna pamětní deska a na průčelí Havlíčkův medailon. Karel Havlíček Borovský, rodák z nedaleké Borové, byl český básník a novinář považovaný za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky.

Muzeum Vysočiny nabízí stálou expozici s názvem Karel Havlíček Borovský – život a odkaz, která odhaluje jeho život. V domě žil krátce se svoji manželkou a dcerou před deportací do Brixenu. Ve čtyřech místnostech původního bytu je řada osobních památek a dobových předmětů. Expozice je umístěna v původním interiéru z poloviny 19. století.

V muzeu se koná také řada sezónních výstav, které se zaměřují na region, jeho obyvatele nebo další zajímavosti. Konají se tam také besedy, přednášky a promítání filmů. Nechybí ani vzdělávání pro školy, průvodcovské služby, výzkumná činnost a archeologické dohledy.

Muzeum je bezbariérově přístupné.

Foto: OKPPCR Kraje Vysočina

Vybavení

  • Bezbariérový přístup

Otevírací doba:

úterý – neděle: 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00

Videogalerie