Žižkova studánka

Nedaleko Malčína, u bývalé sklárny Dobrá Voda, se nacházejí hned dvě památky, spojené se jménem husitského vojevůdce Jana Žižky - buk a studánka.

Kontakt

49.675682, 15.468781Mapa
Volné pokoje

Se studánkou se váže pověst, že se u ní měl Žižka na jednom ze svých tažení zastavit, občerstvit se a nazvat tamní vodu dobrou. Z toho vznikl název osady, která se nachází asi půl kilometru jižně od studánky.

Dnes skoro zapomenutá studánka se v 19. století stala poutním místem, kam mířili lidé, kteří chtěli uctít památku husitského vojevůdce. V roce 1868 pak byla u studánky umístěna Žižkova busta, kterou nechal zhotovit majitel skláren Welz. To zájem vlastenců o místo ještě umocnilo, dokonce se zde v roce 1868 konal jeden z táborů lidu.

Ihned po 2. světové válce se konaly ke studánce národní poutě. Poslední proběhla v roce 1950 - dále nebyly lokální události příliš podporovány, snad byla pouť v roce 1951 zakázána a další se již nekonaly.

Dnes je studánka spíše zapomenutým místem v srdci dobrovodských lesů. Vede kolem ní žlutá turistická značka, spojující Pohleď s Malčínem a Skuhrovem. Společně s Žižkovým bukem a Michalovým statkem v Pohledi je ale rozhodně místem, které stojí za návštěvu.