Cestou K. H. Borovského k poutnímu kostelu sv. Anny

Turisté se vydají z historického města Havlíčkův Brodpřes údolí Sázavy a přilehlé vesničky k sírnato-železitému pramenu na kopci s poutním kostelem Svaté Anny.

Kontakt

Městské informační centrum
Havlíčkovo náměstí 57
58001 Havlíčkův Brod 1
region Havlíčkův Brod
49.604481, 15.579496Mapa
Volné pokoje
  • Havlíčkův Brod nám. (0 km)
  • Termesivy (3,5 km)
  • Pohled (7 km)
  • Pohled ŽST (10 km)
  • Bartoušov (12,5 km)
  • Mírovka (14,5 km)
  • Havlíčkův Brod (19 km)
Délka trasy: 18,6 km
Časová náročnost: 4 h
Převýšení: 80 m
Výchozí místo: Havlíčkův Brod
Cílové místo: Havlíčkův Brod
Období: léto, zima

Osmnáctikilometrový výlet mohou lidé podniknout jako okruh z Havlíčkova Brodu. Pokud se ale rozhodnou si ho zkrátit, ujdou jen 14 kilometrů do vesničky Mírovka.

Starobylé město Havlíčkův Brod je známé díky památkám, slavným osobnostem nebo pověsti zrádce Hnáta. A v jedné budově je stále vybuchlá bomba z druhé světové války. Z havlíčkobrodského náměstí se lidé vydají Dolní ulicí směrem na Bartoušov dolů k Sázavě až do obce Termesivy.

Pak navazuje cesta Karla Havlíčka Borovského střídavě mezi poli a lesem kolem téměř neznatelného tvrziště Hadrburk u levého břehu Sázavy.

Za železnicí na druhém břehu řeky dojdou turisté do obce Pohled a ke klášteru cisterciaček Údolí P. Marie. Po poškození husity při posledním tažení Jana Žižky byl klášter obnoven, později změněn v zámek a dnes je v něm škola. Velmi hodnotnou částí zámku je bývalý klášterní kostel sv. Ondřeje s kaplí Všech svatých.

Naproti kostelu je dnes nově renovované proboštství podle návrhu J. Santiniho. Po ostřejším stoupání pak následuje poutní kostel sv. Anny obklopený kapličkami a křížovou cestou. Dříve zde bývaly lázně s hostincem poblíž sírnato-železitého pramene, u kterého dnes stojí nová kaple místo původní. Cesta zpět vede opět do Pohledu a pak do Bartoušova a Mírovky.

Foto: archiv Vysočina Tourism