Pozoruhodná místa v okolí Lipnice nad Sázavou

Tento pěší výlet začíná prohlídkou hradu Lipnice nad Sázavou. V jeho okolí jsou zatopené lomy a obří kamenné monumenty.

Kontakt
Infocentrum
náměstí Trčků z Lípy 16
58291 Světlá nad Sázavou
region Havlíčkův Brod
49.668007, 15.403934Mapa
  • Lipnice nad Sázavou (0 km)
  • Dolní Město (4 km)
  • Radostovice (6 km)
  • Pod Lipnicí (9 km)
  • Národní památník odposlechu (9,5 km + okruh 2 km)
  • Lipnice nad Sázavou (12 km)
Délka trasy: 12 km
Časová náročnost: 4 h
Převýšení: 180 m
Výchozí místo: Lipnice nad Sázavou
Cílové místo: Lipnice nad Sázavou
Značení trasy: zelená, žlutá a modrá
Náročnost: 2
Období: Léto

Dvanáctikilometrový výlet začíná v obci Lipnice nad Sázavou. K významným zdejším pamětihodnostem patří Památník Jaroslava Haška a jeden z nejmohutnějších českých hradů. Z náměstí turisté vyjdou po zelené značce a kousek pod městem odbočí ze silnice na polní cestu. Projdou okolo božích muk a pak už je značení v lese dovede ke Starému lomu.

Ve skalní stěně přímo nad hladinou zatopeného lomu je vytesaný jeden ze tří kamenosochařských monumentů, označovaných jako Národní památník odposlechu. Jedná se o plastiku Zlatý voči. Okruh však vede dál po zelené značce kolem rybníku, z jehož břehu je pěkný výhled na siluetu Lipnice s hradem. Když se turisté napojí na silnici do Dolního Města, minou po pravici aktivně využívané lomy.

Z Dolního Města půjdou kus po silnici a pak ve vesničce Radostovice odbočí na žlutou značku a budou stoupat lesem směrem na Holý vrch. Po levé straně se v hustém lese skrývají další zatopené kamenné lomy. Na druhé straně Holého vrchu odbočí u rozcestí na modrou značku a vrátí se do Lipnice nad Sázavou. Než ovšem odbočí spolu s modrou k hradu a na náměstí, nechají se vést ukazateli ke zbývajícím dvěma skalním monumentům nevšedního památníku. Nejprve si zajdou k lomu, kde jsou vytesaná Ústa pravdy, a poté se podívají ještě k Bretschneiderovu uchu, které je nejznámější.

Foto: Vladimír Kunc, archiv Vysočina Tourism

  • Rodiny s dětmi