Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou

poutni-kostel-sv.-jana-nepoumuckeho-na-zelene-hore-ve-zdare-nad-sazavou2Stavba poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v blízkosti cisterciáckého kláštera se realizovala díky letité, úzké a nesmírně plodné spolupráci dvou výjimečných osobností. Podnět vyšel od opata žďárského cisterciáckého kláštera cisterciáků Václava Vejmluvy, který byl zcela prokazatelně ctitelem Jana Nepomuckého, a projektem stavby byl pověřen slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

Vzhledem k významu, který byl kostelu přikládán, bylo pro stavbu vybráno návrší nad klášterem. Kopec byl podle mučedníkova rodiště nazván Zelená hora. Kostel byl vysvěcen v září 1722 a stal se první velkou svatyní, zasvěcenou sv. Janu Nepomuckému.

Kostel je považován za vrchol Santiniho tvorby, představuje nadčasové dílo, oproštěné od konvenčních prvků dobové architektury. Je postaven na půdorysu ve tvaru pěticípé hvězdy. Symbolika čísla pět vychází z legendy, ve které se praví, že v místě, kde Jan Nepomucký, v řece Vltavě utonul, se objevila koruna z pěti hvězd. Magická symbolika čísla pět se pak objevuje opakovaně i v dalších prvcích stavby. V kostele se nachází pět kaplí s pěti oltáři, do kostela je přístup pěti vchody, pět pozlacených osmicípých hvězd je v kopuli kostela a také celkem pět hvězd v lunetách nad okny. Ambit okolo kostela má půdorys deseticípé hvězdy a je prolomen pěti branami a pěti kaplemi.

Poutní kostel je dodnes korunou širokého kraje. Naprostá jedinečnost a originalita Santiniho přístupu k architektuře a čistota všech stavebních a slohových prvků byla jednoznačně potvrzena zařazením této unikátní stavby na seznam památek UNESCO v roce 1994.

poutni-kostel-sv.-jana-nepoumuckeho-na-zelene-hore-ve-zdare-nad-sazavou