Výlet za sto lety Pelhřimovska

Výchozím bodem výletu je centrum Pelhřimova – Masarykovo náměstí. Jeho západní stranu krášlí zámek pánů z Říčan, kde sídlí Muzeum Vysočiny Pelhřimov. Tady na vás čeká jedna ze stálých expozic spojená s obdobím první republiky. 

Kontakt

39301 Pelhřimov
region Pelhřimov
49.431335, 15.223357Mapa
Volné pokoje
Délka trasy: 71 km
Časová náročnost: 12 h
Výchozí místo: Pelhřimov
Cílové místo: Křemešník
Období: léto, zima

Seznámíte se s rozsáhlou sbírkou medailí, plaket, modelů i kreseb z dílny významného českého sochaře-medailéra Josefa Šejnosta a jeho syna, památkáře a sochaře Zdeňka Šejnosta.

Prozkoumat stojí za to i samotné náměstí, které mimo jiné zdobí Fárův dům – původně barokní vzezření domu se těsně před I. světovou válkou proměnilo v duchu kubistickém, stejně jako tzv. Drechselova vila (Strachovská ulice č. p. 331). Na severním cípu náměstí – přímo na budově pelhřimovské radnice najdete pamětní desku k vyhlášení samostatné ČSR, kterou tehdejší starosta František Fára vyhlašoval z okna. Jenže Pelhřimovští se spletli a desku umístili pod nesprávné okno – zkrátka i mistr tesař se někdy utne.

Další zastávka je u budovy bývalého gymnázia (dnešní průmyslová škola, Růžová ulice č. p. 34), jejíž fasádu zdobí pamětní deska plukovníka Švece. Také dnešní gymnázium (Jirsíkova č. p. 244) stojí za prohlídku, pochází z 20. let 20. století a představuje tehdy módní rondokubistický neboli národní sloh. Architektonicky je zajímavá i vila Františka Váni (Pražská č. p. 127), kterou po vzoru francouzských barokních zámečků projektoval Jan Legát.

Městský okruh: Radnice – bývalé gymnázium – Fárův dům – Muzeum Vysočiny Pelhřimov – současné gymnázium – Drechselova vila – Váňova vila

Z Pelhřimova můžete přejet do Nové Cerekve, kde na náměstí před kostelem sv. Tomáše Becketta padlé I. světové války připomíná pomník z dílny Rudolfa Kabeše. A když už v městysi budete, nezapomeňte na místní synagogu. Jako jediná svého druhu ve střední Evropě je postavená v asyrsko-babylonském slohu a uvnitř najdete expozici o architektuře synagog v Česku.

Další zastávkou bude Žirovnice. V bývalém zámeckém pivovaru zjistíte, jak vypadala historická perleťářská dílna, navštívíte podmořský svět, ve kterém perleťové schránky lastur a dalších ulit vznikají, a vitríny odhalí nejrůznější druhy perleti, která zdobí knoflíky, šperky a další předměty.

Druhý den výletu můžete relaxovat v čisté vysočinské přírodě. Výchozím bodem bude parkoviště pod 765 metry vysokým vrchem Křemešník. Jakmile vystoupáte po asfaltové cestě nahoru, napojíte se na žlutou turistickou trasu), odměnou vám může být něco dobrého na zub ve stejnojmenném hotelu s restaurací, ke sportovním výkonům ponouká lanové centrum a v zimě pak lyžařský svah, k příjemné procházce přímo vyzývá naučná stezka kolem Křemešníku s osmi zastaveními a léčivou studánkou, a krásný výhled z jednoho z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny poskytne rozhledna Pípalka. A když už na Křemešníku budete, za prohlídku stojí kostel Nejsvětější Trojice, kaple sv. Jana Křitele i Větrný zámek – někdejší originální sídlo známého medailéra Josefa Šejnosta, kterému se říkávalo U sedmi havranů, protože na jeho věži sedí sedm keramických havranů jako připomínka pohádky o sedmi bratrech.

Foto: archiv Vysočina Tourism, Vladimír Kunc, Jaroslav Loskot, archiv město Žirovnice