Výletní loď Horácko na Dalešické přehradě

V roce 2018 oslavila loď Horácko čtyřicet let od uvedení do provozu. Na Dalešickou přehradu vyráží ovšem už několik let nová loď.

Kontakt

Informační centrum v Kramolíně u lodní dopravy
Dalešická přehrada
67401 Třebíč 1
region Třebíč
49.155308, 16.084581Mapa
Volné pokoje
Období: léto, zima

Celkem 115 cestujících se vejde na loď Horácko, která křižuje Dalešickou přehradu na Třebíčsku. Zastavuje na pěti zastávkách – Kramolín, Dalešice, Kemp Wilsonka, Třesov a Koněšín. Zkrátka nepřijdou ani cyklisté, kteří si mohou vzít na loď svá kola. Plavební řád je po celý rok, ale pouze v létě jezdí loď denně. Po celou dobu plavby si lze prohlédnout krásnou přírodou lemující přehradu a také hlavní nádrž vodního díla Dalešice.

Vodní dílo Dalešice bylo vybudováno v letech 1971 až 1979 na středním toku řeky Jihlavy. Zahrnuje celkem dvě nádrže - hlavní Dalešice a vyrovnávací Mohelno. Důvodem výstavby byla přečerpávací vodní elektrárny a zásobování vodou atomové elektrárny Dukovany. K dalším důležitým důvodům patří také zajištění vody pro zavlažování pozemků, zásobování průmyslovou vodou, ochranu před povodněmi a v neposlední řadě i turistika a rekreace. Přehrada má plochu velikou tisíc kilometrů čtverečních a zatopenou o velikosti 480 a 118 hektarů. Hráz je dlouhá tři sta metrů.

Nad Dalešickou přehradou se tyčí příkré stráně. Zde jsou ukryty zříceniny středověkých hradů - Kozlova a Holoubku. Z Kozlova je nádherný výhled přímo na přehradu a její zákruty a na okolní lesy. Okolí přehrady se stalo domovem pro některé ohrožené druhy zvířat. Najdete zde čápy, volavky, labutě, orly, divoké kačeny a řadu dalších. Přehradu mají v oblibě rybáři.

Foto: archiv Vysočina Tourism

Otevírací doba:

duben – červen: sobota, neděle, svátky: 10:00 – 17:00
červenec a srpen: pondělí – neděle: 9:00 – 19:00
září a říjen: sobota, neděle, svátky: 13:00 – 16:25
konec října – březen: neděle: 13:00

Videogalerie